hedera

معرفی گیاه پاپیتال یا عشقه

گیاه هدرا یا پاپیتال

شناسنامه گیاه:

نام علمی گیاهHedera canariensis

خانوادهAraliaceae (آرالیاسه)

گیاه پاپیتال گیاهی همیشه سبز و رونده که بومی جزایر قناری و نواحی شمال آفریقامی باشد و در زبان فارسی به این گیاه عشقه یا پیچک می‌گویند و به دلیل نام علمی، به گیاه هدرا نیز معروف است. برگهای زیبا و ساقه ظریف پاپیتال در یک گلدان همراه با قیم خزه ای و یا گلدان آویز به زیبایی خودنمایی می‌کنند و طول ساقه در طبیعت به بیش ار 5 متر نیز می‌رسد. هدرا از جمله گیاهانی است که به دلیل نیاز رطوبتی بالا، می‌تواند داخل آب و بدون خاک نیز رشد کند و از مشکلات خاکی در امان بماند.

هدرا گیاهی سازگار به نور کم و مقاوم به سایه است و برگهای ظریف و چرم مانند آن در رنگ بندی سبز تیره و یا ابلق رشد می‌کنند که رنگ آنها در تابستان و زمستان به ترتیب تیره و روشن می‌شود. لبه برگ هدرا دارای بریدگی های کنگره ای شکل است و برگها در قسمت اتصال به ساقه قلبی شکل می‌شوند. هدرا سریع الرشد است و نوع سبز رنگ آن از ابلق رشد بیشتری دارد. نوع ابلق هدرا نسبت به نوع تک رنگ، محبوبیت بیشتری دارد و در دو رنگ سبز با حاشیه سفید و سبز با نوار های طلایی وجود دارد.

گیاه هدرا میتواند تا 100 سال عمر کند و در محیط بیرون از 50 الی 100 سانتی متر نیز ارتفاع یابدو

‌انواع گیاه پاپیتال

به طور کلی دو نوع ابلق و سبز دارد که نوع ابلق به نور بیشتری نیازمند است. از انواع مختلف آن نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • Gracilis
  • Pedata
  • Woener
  • Adam
  • Eva
  • Anne Marie

شرایط نگهداری گیاه هدرا

آبیاری : هدرا به آبیاری متوسطی نیاز دارد و باید اجازه دهید تا خاک سطحی به اندازه یک سانتی متر خشک شود و سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید. گیاه هدرا به آبیاری حساس است و از خشکی دادن بیش از حد به این گیاه خودداری کنید. توجه داشته باشید که در روزهای گرم و سرد دفعات آبیاری را نسبت به دما کمتر یا بیشتر کنید.در نهایت طبق جمع بندی پاپیتال را دو تا سه بار در هفته آبیاری کنید. در هر نوبت ابتدا کمی آب بریزید و به خاک اجازه دهید آب را جذب کند و به همین منوال ادامه دهید تا جایی که دیگر آب را در خود نگه ندارد و از سوراخ زهکشی عبور دهد.

نور : نور متوسط و زیاد غیر مستقیم برای پاپیتال مناسب است و در این شرایط نوری بهترین رشد را دارد. این گیاه به نور کم و معمولی نیز مقاوم است اما نوع ابلق آن برای داشتن نوارهای روشن به نور بیشتری نیاز دارد. بهتر است از قرار دادن هدرا در نور مستقیم زیاد خودداری کنید زیرا اشعه آفتاب رنگ برگها را از بین می‌برد.

خاک : خاک سبک شامل ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و کود پوسیده دامی برای این گیاه مناسب است. البته شما می توانید از خاک های آماده کاشت مثل برند گیلدا استفاده نمایید.

تکثیر : از طریق قلمه میتوانید تکثیر کنید و مستقیم تو خاک بکارید یا پس از ریشه دار شدن داخل آب بگذارید.

تعویض گلدان : پاپیتال به دلیل صرف انرژی بسیار برای تولید ریشه های هوایی معمولا رشد سریع ریشه را تجربه نخواهد کرد و تنها هر دو تا سه سال یکبار به تعویض گلدان نیازمند است

البته توجه کنید گلدان جدید تنها باید چند سانتی متر بزرگتر از گلدان قبل باشد چرا که گلدان بزرگ به معنای خاک بیشتر است و خشک شدن این خاک بیشتر طول خواهد کشید

دقت کنید پس از جابه‌جایی گیاه شوکه شدن و درنتیجه پژمرده شدن آن طبیعی است و نباید با آبیاری افراطی باعث پوسیدگی ریشه شوید

رطوبت : هدرا به رطویت 50 الی 70 درصد نیاز دارد و در رطوبت بالا بهترین رشد را خواهد داشت. برای افزایش رطوبت این گیاه می‌توانید از جزیره استفاده کنید و یا برگهای آن را غبار پاشی کنید. برای ساخت جزیره باید زیر گلدانی را از سنگریزه و آب پر کنید و گلدان را روی سنگها قرار دهید و از تماس گلدان با آب خودداری کنید. با توجه به رطوبت دوست بودن گیاه هدرا، می‌توانید آن را در حمام یا سرویس بهداشتی های نورگیر نیز قرار دهید.

دما : بهترین بازه دمایی برای گیاه هدرا 7 الی 16 درجه سانتی گراد است. در دماهای پایین و زمستان های خیلی سرد گیاه را به داخل منتقل کنید و یا روی آن پلاستیک بکشید و چند سوراخ برای تهویه روی آن ایجاد کنید. در تابستان های گرم نیز گیاه را در سایه قرار دهید و هر روز آن را غبار پاشی کنید. این گیاه را در معرض باد سرد یا وسایل سرمایشی قرار ندهید و در صورت گرمای زیاد محیط نیز از مه پاشی برگ ها بهره بگیرید.

کوددهی: اگر پاپیتال شما با وجود رعایت تمام شرایط اولیه رشد خوبی ندارد لازم است آن را در فصل بهار و تابستان و پاییز ماهی یک بار با کودهای محلول در آب و غنی از نیتروژن مانند کود سه بیست تغذیه نمایید. در صورتی که این گیاه را در آب و بدون خاک نگهداری می‌کنید باید به آن قطره بامبو بدهید.

در زمستان به دلیل اینکه پاپیتال در خواب زمستانی است به هیچ عنوان کود ندهید زیرا بیش از فایده باعث ضرر خواهد شد

آفات و سمپاشی گیاه هدرا یا پاپیتال

ممکن است مشاهده کنید پاپیتال شما به آفت های رایج زیر مبتلا شده است که از علائم بارز آن لکه در نوک برگ ها و زرد شدن اطراف لبه های آن است؛

● شپشک‌ تاک سیاه

● کنه‌ عنکبوتی

● شپشک‌ آردآلود

● شته‌ پیچک

برای خلاصی از دست این آفات پیشنهادات زیر را درنظر بگیرید؛

● مالش بخش های آفت زده با پنبه آغشته به الکل

● فشار آب قوی برای ترکاندن آفاتی مانند شته

● استفاده از صابون حشره کش یا روغن چریش

● قطع مناطق آلوده

● استفاده از تله چسبنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز نمودن گفتگو
سوال دارید؟ ماهستیم !!!
دپارتمان پشتیبانی آذین گیفت
درصورت منتقل نشدن به واتس اپ لطفا مرورگر خود را تغییر دهید!